Statybai techninio projekto nepakanka – būtinas ir darbo projektas

2017-03-31  VTPSI informacija

Net ir įpusėjus statybai ar rūpinantis statybos užbaigimo dokumentu vis dar pasitaiko atvejų, kai statytojas nustemba, kad reikia pateikti ne tik techninį projektą, bet ir darbo projektą arba techninį darbo projektą.  Nors tai nėra naujas reikalavimas, dėl jo nepaisymo, pasak statybos inspektorių,  neretai stringa statybos užbaigimo procedūros. Šia tema daug paklausimų gauna ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) konsultantai.

„Gavę statybą leidžiantį dokumentą (SLD) pagal techninį projektą statytojai mano, kad to pakanka teisėtai vykdyti statybą. Tačiau jei ir neprivaloma statybos projektą rengti dviem etapais, tai nereiškia, kad nebūtinas darbo projektas. Tokiu atveju turi būti iškart rengiamas techninis darbo projektas“, – sako VTPSI Konsultavimo skyriaus vedėjas Ričerdas Indrašius.

Dviem etapais, techninis projektas ir darbo projektas, rengiamas statybos, rekonstravimo ir kapitalinio remonto atveju, kai taikant Viešųjų pirkimų įstatymą statybos rangovas parenkamas pagal techninį projektą, arba statytojui pageidaujant. Pastato atnaujinimo (modernizavimo) atveju – investicijų planas ar investicijų projektas ir techninis darbo projektas. Kitais atvejais projektas rengiamas vienu etapu – techninis darbo projektas.

Techninis projektas yra vientisas dokumentas, kurio pagrindu atliekama projekto ekspertizė  (kai ji privaloma ar kai to pageidauja statytojas), gaunamas SLD, parenkamas statinio statybos rangovas, rengiamas darbo projektas ir t. t. Taigi darbo projektas – projekto antrasis etapas, techninio projekto tąsa, kuriame detalizuojami techninio projekto sprendiniai. Pagal darbo projektą, įvertinus techninio projekto technines specifikacijas, gaminami statybinių konstrukcijų ir inžinerinių sistemų elementai, vykdomi statybos darbai. Užbaigus statyti statinį, darbo projekto brėžiniai pažymimi žyma „Taip pastatyta“. Techninis darbo projektas yra dokumentas, kuriuo vadovaujantis pasiekiami techninio projekto ir darbo projekto tikslai.

Kai iškart neparengtas techninis darbo projektas, darbo projektą turi rengti techninį projektą parengęs projektuotojas. Kyla klausimas – kas gali parengti darbo projektą, jei techninio projekto rengėjas jau nevykdo projektavimo veiklos? „Kitas projektuotojas gali rengti darbo projektą, jei techninio projekto autorius nutraukė projektavimo veiklą arba nebeegzistuoja, arba jis neprieštaravo, kad darbo projektą parengtų kitas projektuotojas. Taip pat pats techninio projekto autorius, gavęs statytojo sutikimą raštu, gali pasamdyti kitą projektuotoją darbo projektui parengti“, – paaiškina R. Indrašius. Šis reikalavimas netaikomas ir tuo atveju, kai statybos darbai perkami kartu su projektavimo darbais (pagal statytojo parengtą techninį projektą) ir statybos rangovas atrenkamas konkurso būdu. Tačiau bet kuriuo atveju, kai darbo projektą rengia kitas projektuotojas, jis privalo įvykdyti patvirtinto techninio projekto sprendinių reikalavimus,  darbo projekte nurodyti techninį projektą parengusį projektuotoją, informuoti jį apie pastebėtas techninio projekto klaidas.

Kaip minėta, statybos darbai turi būti atliekami pagal darbo projektą ar techninį darbo projektą. Laiku neparengus nustatytos sudėties projekto, sprendimus tenka priimti tiesiog statybvietėje, dėl ko kyla rizika darbus atlikti nekokybiškai ar net pažeisti esminius statinio projekto sprendinius. Todėl, kai nebūtina projekto rengti dviem etapais,  VTPSI statybas planuojantiems gyventojams pataria su projektuotojais iškart sudaryti techninio darbo projekto rengimo sutartis.

Parengta pagal VTPSI informaciją

DĖMESIO !!!

Yra įvairių niuansų, tad neskubėkite – paskambinkite – pasitarsim. Taip bus taupiau ir greičiau…

Statybos teisė – Namo pridavimas 8-600-44499