Pastarųjų metų savavališkų statybų ir jų padarinių šalinimo statistika rodo, kad kas dešimtas statytojas pasinaudoja įstatymų numatyta galimybe statybą įteisinti. Iš praeitais metais Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) pareigūnų nustatytų 462 savavališkų statybų tais pačiais metais 47 iš jų padariniai pašalinti, gavus statybą leidžiantį dokumentą (SLD). Už savavališkos statybos įteisinimą tokiu būdu sumokėta beveik ketvirtis milijono eurų.

Nors tai nemažai kainuoja, ko gero, kiekvienas norėtų nustatytą savavališkos statybos faktą panaikinti, gaudamas SLD. Tačiau tokių vilčių neturėtų puoselėti gyventojai, be leidimo pradėję statybą ar net ir suskubę pastatyti statinį, kurio toje vietoje pagal galiojančius teisės aktus negali būti. Teks statinį nugriauti patiems, o to nepadarius – dar ir susimokėti už priverstinį nugriovimą.

Statytojo teisė tam tikrais atvejais įteisinti savavališką statybą įtvirtinta Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatyme. Civilinio kodekso ir Statybos įstatymo nuostatos, neleidusios asmenims, kur yra galimybė įteisinti savavališką statybą, pakeistos atsižvelgus į 2011 m. sausio 31 d. Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo nutartį, kad tokio pobūdžio teisinis reglamentavimas prieštarauja konstituciniams teisingumo, teisinės valstybės principams.

Asmuo, kuriam pateiktas reikalavimas nugriauti savavališkai pastatytą statinį ar išardyti savavališkai pastatytas ar perstatytas statinio dalis, turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėję Statybos įstatymo nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti SLD. Tačiau tik tais atvejais, kai žemės sklype, kuriame nustatyta savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus. Be to, tokia statyba neturi prieštarauti imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.

Kai statytojas pateikia įteisinant savavališką statybą gautą SLD, VTPSI specialistai dar patikrina, ar savivaldybės administracija jį išdavė teisėtai ir ar statomas statinys atitinka projekto, pagal kurį išduotas SLD, sprendinius. Tokiu būdu užtikrinama, kad statinys nebūtų įteisintas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Savavališkos statybos įteisinimo procedūra brangi ir nėra paprasta. Viešojoje erdvėje sklandanti nuomonė, neva remiantis tokia statybos teisės norma toleruojama savivalė, yra klaidinga. Už savavališką statinio statybą taikoma administracinė atsakomybė, už įteisinimą reikia sumokėti nemažus pinigus. Taip pat būtina teisės aktų nustatyta tvarka parengti privalomą projektinę dokumentaciją ir atlikti visus kitus veiksmus, reikalingus SLD gauti.

VTPSI laikosi griežtos pozicijos visų pažeidėjų atžvilgiu ir savivaliautojams nenuolaidžiauja. Todėl svarbu pirmiausia išsiaiškinti, ar sumanytas statybos projektas apskritai gali būti įgyvendintas. Jeigu ir taip, tai vertėtų įsidėmėti, kad gerokai pigiau viską daryti laiku pasirūpinus būtinais dokumentais.

VTPSI Informacija

p.s. Neskubėkite. Mes padėsim. Mūsų patirtis, ryšiai ir platesnis suvokimas apie procesus jums pasitarnaus ir sutaupys laiko ir pinigų. Skambinkite 867867075